Трудові спори виникають унаслідок розбіжностей між працівником і роботодавцем, особливо коли в ролі останнього державний орган. Трудове законодавство має свої специфічні особливості, серед яких скорочені процесуальні строки для звернення до суду за захистом порушеного права. За таких обставин робота адвоката із трудових спорів вимагає високої оперативності. Крім цього, майже завжди виникають певні складнощі під час отримання доказів та їх використання в судовому процесі.
Адвокати із трудових спорів можуть захищати як права роботодавців, так і працівників, інтереси яких можуть бути порушені при звільненні чи прийомі на роботу.
Розповсюдженими є випадки, коли працівники не можуть вплинути на ситуацію через загрозу звільнення. Однак, водночас існує велика кількість випадків, коли постраждалим є саме роботодавець (псування майна, розголошення комерційної таємниці, підрив виробництва та інші).
Існує значна кількість процедур для роботодавця, які дають останньому можливість врегулювати спір чи то в судовому, чи позасудовому порядку, не доводячи спір до суду (медіація, досудове врегулювання). Для цього, дуже важливо роботодавцю знати права та обов’язки як працівника, так і свої, а також гарно орієнтуватися в судовій практиці, оскільки вона, як правило, складається не на користь останнього.